Handbalistele au umilit Islanda

0
2606

Nationala de handbal feminin a României s-a calificat la turneul final al Campionatului European din Macedonia (2-14 decembrie) fara nici un fel de emotii, dupa doua succese concludente cu modesta reprezentativa a Islandei. In returul meciului de baraj, disputat la Braila, fetele lui Gheorghe Tadici si Dumitru Musi au invins cu scorul de 33-23 (16-12) echipa nationala a Islandei. În primul joc, handbalistele tricolore s-au impus, în deplasare, cu scorul de 37-23. La fel ca în deplasarea din Islanda, tricolorele nu au avut emotii în privinta obtinerii victoriei. Tehnicienii nationalei au testat întreg lotul în perspectiva definitivarii echipei pentru Jocurile Olimpice, astfel ca au existat si momente de joc mai putin reusite, mai ales în prima repriza (10-9, în minutul 21, si 13-12, în minutul 28). „Nu mai jucati la întâmplare!“, si-a certat antrenorul Tadici jucatoarele la un moment dat… Gardianul